fredag 30 september 2011

Elias och vincent

Vi har jort kinesiska muren på idrotten.
Vi har fot sago böker och vi har skrivit sagor
och vi har skrivit i reflektionsboken.
och har jort hundra bandet då tränar man 100 kompisarna
Vi har också got upp i skogen.
Vi har spelat engelska spel
Vi har jobbat med problem lösning.

Hälsningar Vincent och Elias










måndag 26 september 2011

Utrymningsövning den 26/9

Idag har vi övat på att utrymma skolan. Barnen var snabbt ute och ställde upp sig på fotbollsplanen. Efteråt samtalade vi om varför det är viktigt att strecka sig på listan på morgonen när man kommer till skolan.
Mvh REA

Läsläxan!

Idag har eleverna fått hem sin läsläxa. I läsloggboken finns det info till er föräldrar hur ni kan hjälpa ert barn med läsningen.

Lycka till!
REA

fredag 16 september 2011

Simning v 45

Den röda gruppen har simning tisdagen den 8/11 och den blå gruppen har simning fredagen den 11/11.
Vi kommer att ta bussen kl. 8.15 från Åkerstorp båda dagarna, beräknad hemkomst vid lunch.

Mvh
REA

Idrott v38

Det blir ingen idrott onsdag (21/9) v 38 eftersom det är samtalsveckan.
På fredagen (23/9) är det däremot idrott som vanligt (inomhus).

Mvh
REA

Information inför samtalen v38

Åkerstorp 20110215
Informationsbrev till vårdnadshavare inför utvecklingssamtalet
Vi praktiserar från och med höstterminen 2010 elevledda utvecklingssamtal. Det innebär att det är ditt barn som håller i samtalet och är dess huvudperson.
Syfte: Att anpassa samtalen till gällande kunskapssyn och målen för skolan.
Eleverna är bärare av sin egen kunskap och kunskapsutveckling.
Det innebär att ditt barn tillsammans med läraren kommer att förbereda och bjuda in till samtalet. Det kommer att pågå fler samtal i rummet samtidigt och samtalen kommer att ligga under skoltid. För att få ett riktigt bra samtal är det viktigt att du som förälder möter ditt barn på ett positivt och engagerat sätt. Om ditt barn riskerar att inte nå målen i något ämne har vi ytterligare ett möte med en annan karaktär där vi skriver ett åtgärdsprogram.
Här är våra råd inför samtalet.
Det här är Ditt barns tid, han/hon har förberett sig och ser fram emot att visa och berätta om sin kunskap. Det är viktigt att du är i god tid till samtalet. Se det här som just det här barnets
"
Förberedelser innan samtalet:
Läs igenom ditt barns skriftliga omdömen, stämmer din uppfattning med pedagogernas om ditt barns utveckling. Fundera över vilka starka sidor du tycker att ditt barn har, till exempel ämnen, färdigheter, kunskaper och passioner
egentid" så det är bra om syskon stannar hemma.
På mötet kommer du, ditt barn och mentorn tillsammans välja ut ett par mål och skriva ner de aktiviteter /åtgärder som ni alla kan göra för att ditt barn ska nå dessa mål.
Genomförande av samtalet:
Du kommer i god tid och hämtar ditt barn som tar med sin dokumentation.
Ni påbörjar samtalet på anvisad plats och under 15 minuter visar och berättar ditt barn om sina arbeten. Det är en fördel om samtalet sker på barnets modersmål.
Efter 15 minuter ansluter läraren och ni pratar vidare samt enas om den individuella utvecklingsplanen för ditt barn. Avsatt tid för detta är 15 minuter. Du följer ditt barn tillbaka till klassen. Räkna med att avsätta cirka 45-60 minuter totalt varav 30 minuter är samtal.
På den inbjudan du får kommer det att stå vilken tid du hämtar ditt barn för samtal och vilken tid samtalet börjar.
Att tänka på under samtalet
Var positiv, visa tydligt att du tror på ditt barns förmågor. Stötta ditt barn.
Ställ frågor så att du bättre förstår vad ditt barn gör under skoldagen. Barn är olika, en del pratar lätt på medan andra är mer tystlåtna, du har ett ansvar att se till att samtalet går vidare.
Förslag
på frågor som du kan ställa till ditt barn under samtale t: (alla behöver inte ställas).
Försök att undvika frågor som ditt barn kan svara ja eller nej på.
Vad arbetar du med just nu?
Vad väljer du helst att arbeta med och hur kommer det sig?
Var och hur lär du dig bäst?
Finns det något du tycker är svårt och vad gör du då?
Hur kan vi föräldrar hjälpa dig?
Hinner du med dina arbeten? Om inte vad ska du tänka på för att göra det bättre?
Vilka är du med på rasterna? Vad gör ni och vad lär du dig då?
Om någon är ojust emot dig eller en kompis eller gör dig ledsen vad gör du då?
Om du fick förändra en sak på skolan, vad skulle det vara?
:

Studiedagar!

Det kommer att vara två studiedagar om skogen som klassrum den 18 och 19 oktober. Halva personalgruppen deltar ena dagen och resten andra dagen.
Skola och fritids har verksamhet som vanligt och vi kommer att ha vikarier. Verksamheten kommer att anpassas efter att vi är något färre vuxna.
Höstens sista studiedag för hela skolan är måndagen 31/10, då är hela skolan stängd.
De som behöver tillsyn denna dag ombeds kontakta rektor Ann Bisenius senast den 14/10 på telefon 540 81916.

Jens och Simon



I måndags så tränade vi på samtalen.
I onsdags så hade vi idrott.
I torsdags så hade vi textil slöjd.
I fredags så hade vi idrott.






måndag 12 september 2011

Öppet föräldraforum

Hej!

Gå gärna in och läs anteckningarna från mötet på hemsidan.
Nästa forum är den 14/10 kl. 07.45 i samlingssalen

Meddelande från skolsköterskan!

Under v 37 och framåt kommer jag att träffa eleverna i år 2 för en uppföljning av längd och viktkurvan från det tidigare hälsobesöket som gjordes i f-klassen. I vissa fall görs även någon mer kontroll som vi kom överens om vid det tidigare besöket. Jag skickar med ett skriftligt resultat hem. Vore bra om ni berättar för era barn att de ska få komma till mig för en vikt och längdkontroll.

Mvh
Eva Fredlund
SKolsköterska

onsdag 7 september 2011

Blogginläggen som mail!

Tack!

Tack för ett trevligt föräldramöte. Det var roligt att så många kunde komma.

Mvh REA

Idrott!

Idrotten fortsätter inomhus.

Läxor!

Läsläxan börjar vecka 39 efter samtalsveckan.

Löss!

Vi har löss i år 2. Snälla kolla era barn noga!

Johanna och Tore


I måndags hade vi rea grupper vi hade svenska och engelska och matte.
Vi lärde oss engelska flaggan och färg bingo. i svenskan gjorde vi Ord och meningar. I tisdags gick vi till skogen och plockade 5 olika löv och vi skulle plocka 2 av samma sort. Onsdag på första rasten så ösregnande det.



Samtalstider ht 11 med Eva

Tider för samtal vecka 38 (19-22/9)

Samtalslokal år 2 i 2B´s klassrum.


TidMån 11-09-19Tis 11-09-20Ons 11-09-21
kl. 08.15 EliasAlexandraJakob
kl. 08.30MikkoJasmineLudwig
kl. 08.45Olivia 1BLinnéa 2AJohanna




kl. 09.45Wilma CEmma Victor
kl. 10.00OliverToreIsabelle
kl. 10.15PlaneringAmandaVincent




kl. 11.45PlaneringAdam L FBSiri FB
kl. 12.00PlaneringPlaneringEmilia 3B
















Eva

Samtalstider ht 11 med Anna

Tider för samtal vecka 38 (19-22/9)

Samtalslokal år 2 i 2B´s klassrum.


TidOns 11-09-21Tors 11-09-22
kl. 08.15 FeliciaSimon
kl. 08.30FilippaJens
kl. 08.45Anders 3AIda Flinge FB



kl. 09.45WilliamLinus
kl. 10.00IgorHanna
kl. 10.15JacobAdam P























Anna

Schema HT 11

 







MåndagTisdagOnsdagTorsdagFredag
8.00-9.15E Matteverk Rörelse rödIdrott rödRöd 2A
träslöjd
Blå 2B
textilslöjd
A idrott
R svMusik röd
R (2A)
Matte blåBild blåBlå 2A, röd 2B
läxa
E (2B)
A eng






9.15-9.45RastRast RastRastRast






9.45-10.45A matteverk Blå musik Blå idrott Blå 2A
träslöjd
Röd 2B
textilslöjd
R idrott
E sv Rörelse blå
E (2B)
Röd matte Röd bild Röd 2A, blå 2B läxa
A (2A + Sf)
R eng






10.45-11.45Lunch+rast

Lunch+rastLunch+rastLunch+rastLunch+rast






11.45-12.15Massage 2BTyst läsning 2BTyst läsning 2BTyst läsning 2BE idrott 11.45-12.45
A (2B+Sf) 11.45-12.45
Massage 2ATyst läsning 2ATyst läsning 2ATyst läsning 2A
R (2A) 11.45-12.45
12.15-13.15R matteverk REAIUP timmeREA


A sv
Rörelse 13-13.30
E eng
Slutar13.3013.3013.0013.3012.45












torsdag 1 september 2011

Oliver och Jakob



Hej! Vi har lekt uppe i skogen.
Vi har tränat på tiokompisarna på idrotten
och iskul.
Vi har börjat jobba med fantasiträd.
vi har tränat på engelska.
Jag och oliver har bloggar.

Puss och kram från Oliver och Jakob.